banner-otevreny-dopis-248.jpg
Zdroj fotografie: vimeproc.cz
Úvod > Novinky > Jsme použitelní a dokážeme přežít i bez předsudků, pane Bendo
Novinky

Jsme použitelní a dokážeme přežít i bez předsudků, pane Bendo

01. 08. 2014

 

Otevřený dopis poslanci Marku Bendovi

Vážený pane poslanče,

obracím se na Vás jménem Vteřiny poté – platformy mladých lidí, kteří mají zkušenosti se životem v ústavní péči v souvislosti s Vašimi včerejšími vyjádřeními v Událostech komentářích, ve kterých jste se v debatě o adopcích pro registrované páry vyjádřil: "v dětském domově žádné použitelné děti nejsou, to je realita.." a vzápětí jste dodal: „Možná to zní drsně, to jsou děti, které jsou tak nemocné, že jinde než v tom dětském domově nepřežijou!“. V debatě s ministrem Jiřím Dienstbierem jste se tak snažil odůvodnit své zamítavé stanovisku ke změně legislativy, která by umožnila adopce registrovaným homosexuálním párům.

Členky a členové Vteřiny poté se shodují, že Vaše výroky sou nepřijatelné a urážejí tisíce dětí, které žijí v dětských domovech. Rád bych Vás upozornil, že do dětských domovů se děti dostávají z různých důvodů. Často jde o  nevyhovující ekonomické zázemí biologických rodičů, zanedbávání výchovy. Jen zřídka jde o oběti domácího týrání.

Argument, že děti v dětských domovech jsou nemocné natolik, že by jinde nepřežily, je evidentně v rozporu s realitou. Ale i trpkým nepochopením nezbytnosti proměnit zkostnatělý systém ústavní péče, tak aby více dětí mělo šanci, alespoň část svého dětství prožít v rodině.

Mnoha dětem z dětských domovů chybí důvěra v sebe sama a víra, že i po odchodu z ústavu budou schopny vést plnohodnotný život. Vaše výroky ke zlepšení tohoto stavu rozhodně nepřispívají. Naopak podrývají lidskou důstojnost mnoha z nás. Je smutné, že obdobné výroky zaznívají z úst poslance, tedy člověka, jehož úkolem by mělo být hájit zájmy celé společnosti, včetně dětí vyrůstajících ve znevýhodněných podmínkách.

Vážený pane poslanče, škatulkováním, že jsou všechny nepoužitelné nebo "nemocné", dětem vyrůstajícím v ústavní péči berete právo i na to nejdůležitější, co každé z nich potřebuje: důstojnost.

S pozdravem,

Dalibor Krejčí, tiskový mluvčí Vteřiny poté, z.s.