banner-chomutov1-109.jpg
Eva Sláviková Minaříková
Úvod > Zprávy z výjezdu > Zpráva z prosincového výjezdu do DD Chomutov a DD Vysoká pec

 

Opět mě probudil déšť. A tentokrát jsem ho cítila intenzivněji, venku přituhlo a začíná zima…

Dnes už za sebou máme druhý výjezd do dětských domovů. Tentokrát se naše parta složená z organizací (Vteřina poté, Mimo domov a Meloun production) rozdělila na dva menší týmy.

První tým vyjel v sobotu a to do dětského domova Chomutov. Hned nad ránem se ale potýkali s menším problémem. Jejich dva členové onemocněli, a proto museli zůstat v Praze. Když jsem se prvního týmu večer ptala, jak to všechno zvládli, odpověděl mi Radovan Laci (člen kapely Mimosféry, dále projektový manager Vteřiny poté) s úsměvem na tváři, že celý den byl o improvizaci. Po příjezdu do domova s dětmi vytvořili smyšlenou kapelu, kde každý hrál na to, co měl po ruce. Od skleniček až po krabice, a jednoduše si zahráli po svém. Odpoledne se rozeběhli na zahradu, kterou zasypal první letošní sníh. Dokonce si zahráli fotbal. K večeru se vrátili zpět do teplého domova, kde všichni spolu vyráběli vánoční pohlednice. Jedna velká část programu byla věnována psaní do deníčků. Radek si vzal holky a Klára kluky a otevřeli debatu na téma „psaní jako způsob hledání řešení“. Součástí deníčku byly i zámky, takže se tím vytvořil prostor pro soukromí. Kluci i holky se ponořili do sebe a napsali co je v domově těší a naopak co je štve, ale také to, co bych si rádi o sobě přečetli za deset let. Cílem bylo uvědomit si, že psaní je výborný způsob na utříbení si myšlenek.

Však se můžete podívat na fotky, které odtamtud přivezla Eva Slavíková!

V neděli ráno vyjel druhý tým do Dětského domova Vysoká Pec. V autě jsem natěšeně seděla já (Alex – Vteřina poté), po boku jsem měla Aťu Fridmanskou (Vteřina poté) a usměvavou Lindu. Za Mimo domov tu byly holky Maruška Zicháčková a Klárka Chábová. Správný směr nám ukazoval Honza a Jirka z Meloun Production.

V plné polní jsme dorazili do nově zrekonstruovaného dětského domova, který mě překvapil svojí velikostí a rozlohou. Bohužel musím opět podotknout, že je to jeden z domovů, který je postaven daleko v lesích a děti musí do nejbližšího města dojíždět autobusem, jak mi samy řekly.

Dveře nám otevřela „teta“ Hanka a ruku v ruce s ní šla malá Maruška, která si nás během pár vteřin oblíbila. Mně třeba prováděla po celém domově a ukazovala všechny pokojíčky. Byly tu převážně malé děti, které krásně malovaly a dokonce někteří zvládly rozluštit kuličkový hlavolam. Já to rozluštit nedokázala.

Musím podotknout, že se mi moc líbilo, jak místní Gabriela umí hrát na klavír, který byl postaven v jídelně a tímto ji také zdravím. 

Po obědě (za který děkuji dětem a „tetám“) jsme se všichni sešly v jídelně, kde jsme hrály různé hry, malovaly vánoční záložky a obálky. Vyrobené předměty budou prodány na aukci, kterou v prosinci pořádá Mimo domov. Výtěžek z aukce bude poslán zpět do dětských domovů.

Odpoledne uběhlo jako voda a my se musely vydat zpátky do Prahy.

Ráda bych poděkovala za celý náš tým dětskému domovu Chomutov a dětskému domovu Vysoká Pec za umožněnou návštěvu a příjemný víkend. Přeji dětem a „tetám“ krásné svátky, bohaté Vánoce a hodně zdraví do Nového roku 2014!

Alex Chludilová