Tvůj příběh Příběhy jiných Poradíme Anketa Soutěž
Úvod > Tvůj hlas > Poradíme > Zdraví

U lékaře

captcha  Opište kód z obrázku:

Můžou mi dávat v domově antikoncepci, i když nechci?

Jednou nám ředitelka řekla, abychom starší dívky zůstali v jídelně, že se s námi potřebuje o něčem pobavit. Pak nám všem řekla, že budeme brát antikoncepci. To abychom neměli nečekaně děti, jako naše kámoška z děcáku, které se před měsícem narodilo mimčo. Neměli jsme moc prostor na to, abychom se zeptali, jestli to brát musíme, nebo ne. Ředitelky se bojí i tety, takže jsme věděli, že ani s jejich pomocí, nemůžeme počítat. Jednou za čas dostáváme injekci, já mám ale z injekce panickou hrůzu. Vždy když má dojít k další antikoncepci, je mi dva dny špatně. Nejvíc mě na tom štve to, že si to celé platím z kapesného. Já bych radši peníze ušetřila na něco jiného.

Marie

Odpověď

Dobrý den Marie,
je zcela nepřípustné, aby se dělo to, co popisujete. Nikdo vám nesmí nařizovat, zda budete brát antikoncepci či nikoliv, a nikdo vám bez vašeho souhlasu nesmí ani injekci s antikoncepcí podat. Takový postup je v rozporu s vaším právem na volbu zdravotní péče, na rozhodování o svém těle. Takový postup je protizákonný. Pokud se vám děje něco podobného, můžete se obrátit např. na veřejného ochránce práv a sdělit jim, že ve vašem domově existuje takováto praxe – plošná a nucená antikoncepce všem dívkám bez jejich souhlasu. Navíc, co se týče sexuální výchovy, o antikoncepci, o tom, co antikoncepce znamená, by si s vámi měl někdo ve vašem domově promluvit.

Ve vašem případě bude ale nejlepší, pokud se obrátíte na veřejného ochránce práv. Emailová adresa, na které se dá podat váš podnět je deti@ochrance.cz nebo se dá zavolat na číslo 542 542 888 a více informací naleznete na http://deti.ochrance.cz/jak-se-na-ochrankyni-obratit/. Ochránce vám poradí, jak postupovat, pošle do vašeho dětského domova právníky, kteří vedení vysvětlí, že každé dítě má právo na rozhodování o tom, zda bude či nebude brát antikoncepci (bližší informace k tomu, co po podání stížnosti ochránci bude následovat, naleznete zde: http://deti.ochrance.cz/co-se-bude-dit-s-mym-pripadem/). Případně můžete kontaktovat i státního zástupce, který dohlíží nad dodržováním zákonů ve vašem domově. I on je oprávněn ředitele upozornit, že takovýto postup neodpovídá zákonu, a žádat, aby ředitel přestal zákon porušovat. V některých domovech je kontakt na státního zástupce vyvěšen třeba na nástěnce.

S pozdravem za tým poradny,
Kamila

Doporučení Vteřiny poté

Vzhledem ke zvyšující se míře mladých maminek v rámci zařízení ústavní a ochranné péče, přistupuje vedení zařízení k opatřením, jako je povinná antikoncepce pro všechny dívky. Je běžnou praxí, že dané formě nepředchází detailní rozhovor s dívkami o negativních účincích antikoncepce.

Zdroje

Úmluva o lidských právech a biomedicíně, čl. 5
Tato mezinárodní úmluva zavazuje Českou republiku, aby nedovolila provádění lékařských zákroků bez toho, aby k tomu dal pacient souhlas. To znamená, že nikdo Vám nemůže aplikovat antikoncepci bez vašeho souhlasu a bez vysvětlení, co antikoncepce znamená.
Zákon o zdravotních službách – zákon č. 372/2011 Sb., § 31 a následující, potvrzují výše uvedené.

Je pravda, že mi dětský domov nemůže zaplatit náhradu vyraženého zubu?

Můj brácha byl také v děcáku. Při fotbalu si vyrazil přední zub. Jeho náhrada stála 1200 Kč. Ředitelka domova mu to odmítla zaplatit s tím, že náhrada vyraženého zubu není povinné zdravotní ošetření. Nijak nebrala to, že se ostatní děti bráchovi ve škole smějou, jednak že je z děcáku a ještě, že je bez zubu. Naštěstí už jsem si něco vydělával, tak jsem mu zub zaplatil, ale bylo to pro mě opravdu hodně peněz. Bylo u nás taky běžné, že děti, které potřebovaly brýle, dostaly ty úplně nejlevnější. Obzvláště pro holky v pubertě bylo strašný nosit fakt nemoderní brýle. Hodně se styděly. Jedné holce, když prosila o lepší brýle, že se jí budou ve škole smát, vychovatelka řekla: „Chceš lepší brýle, zavolej si domů, ať ti je zaplatí.” Zdálo se mi to dost krutý.

Luboš

Odpověď

Dobrý den Luboši,

dětský domov má povinnost dítěti, které si vyrazilo zub, zaplatit jeho náhradu. Dětem v dětském domově je poskytováno „plné přímé zaopatření“, což je mimo jiné i úhrada nákladů na zdravotní služby, léčiva a zdravotnické prostředky, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Jedinou výjimkou je zdravotní péče nehrazená pojišťovnou, která byla vyžádána zákonnými zástupci (rodiči), takovou péči musí zaplatit sami rodiče. Tedy, když náhradu zubu vašemu bratrovi nezaplatí pojišťovna, musí ji uhradit dětský domov.

Navíc je možné, že korunku na zubu mohla zaplatit pojišťovna a vše bylo pouze otázkou domluvy se zubařem, že náhradu zubu nechá vyhotovit. Zjistili jsme, že pojišťovna hradí i dentální slitiny, které se používají u rekonstrukce klinické korunky zubů u dětí do 15 let. Při řešení podobné situace můžete zavolat do call centra vaší zdravotní pojišťovny (která to je poznáte z kartičky pojištěnce) a zeptat se, jestli tuto péči skutečně neproplácí.
Do plného přímého zaopatření patří i nákup brýlí. Je pravda, že není možné chtít po dětském domově, aby koupil ty nejdražší a nejmodernější brýle, které existují. Nemůže ale dětem pořídit pouze ty nejlevnější, které jsou k dostání s tím, že jestli chtějí dražší, ať jim je koupí rodiče.

Na výběru brýlí se musí podílet i dítě, kterému se brýle kupují, a mělo by mít možnost si rozhodnout o této záležitosti samo. Lze se dohodnout například na tom, že se pořídí dražší brýle a nějakou dobu se počká s nákupem oblečení. Dětský domov pro nákup brýlí může použít prostředky určené pro ošacení dítěte z přídavku na dítě, které dětský domov dostává a které musí použít na zajištění Vašich potřeb (ty se podle věku pohybují mezi 500 – 700 Kč za měsíc). Zároveň každé dítě má právo na respektování své lidské důstojnosti, a tak odmítnutí zakoupení hezčích brýlí nelze odůvodňovat finančními možnostmi domova. V tomto případě je tedy řešením domluva a hledání přiměřeného kompromisu. V případě, že se vám domluvit s vedením vašeho domova nepodaří, můžete o celé věci napsat veřejné ochránkyni práv nebo napsat stížnost.

Zdroje

Kde stanoví povinnost zaplatit dítěti v dětském domově zdravotní péči zákon?
Co spadá pod plné přímé zaopatření, definuje § 2 odst. 7 zákona č. 109/2002 Sb., o výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních. Zákony můžu najít například zde.

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz  a www.eeagrants.cz