banner-humanrightslogoco-113.jpg
zdroj fotografie: www.utne.com, David Schimke
Úvod > Novinky > Ve vládě by měla sedět i lidská práva
Novinky

Ve vládě by měla sedět i lidská práva

13. 12. 2013

Desítky neziskových organizací vybídly předsedy parlamentních stran vyjednávajících o sestavení nové vlády, aby podpořili vznik nového resortu pro lidská práva.

Pozice ministra pro lidská práva fungovala již za Topolánkovy i Fischerovy vlády. Nejprve ji za Stranu zelených zastávala Džamila Stehlíková a později Michael Kocáb. Nečasova vláda již ale tento post nikým neobsadila a tuto pozici nahradila zmocněnkyní pro lidská práva, která neměla přístup na jednání vlády.

Členové Vteřiny poté připomínají, že právě v posledních třech letech, kdy byla agenda lidských práv přehlížena, si Česko prožilo ty nejsilnější poryvy protiromských nálad. Jež kulminovaly pochody neonacistů a často i řadové veřejnosti vyloučenými oblastmi v pohraničí.

Náležité institucionální zabezpečení agendy lidských práv je zásadním předpokladem efektivního prosazování demokratických hodnot. Ministerstvo pro lidská práva rozhodně nebylo a ani se nikdy nemůže stát „silovým rezortem.“ Jeho zřízením, ale nová vláda může dát jasně najevo, že jí nejde jen o ty „silné“ a že její prioritou je i ochrana těch, kteří ji potřebují.

Vteřina poté se proto k iniciativě neziskových organizací hájících lidská práva připojuje a vyzývá formující se vládu, aby obnovila post ministra pro lidská práva s adekvátním personálním a administrativním zázemím.