banner-radek-fb-324.png
Úvod > Novinky > Svět patří těm, kteří se nepo… aneb cesta z dětského domova ke street workoutu
Novinky

Svět patří těm, kteří se nepo… aneb cesta z dětského domova ke street workoutu

01. 09. 2016

O gymnastiku jsem se začal zajímat už jako malý kluk. Vždy jsem s němým úžasem sledoval každého, který se tomuto sportu věnoval. Snil jsem o tom, že budu jako oni. V dětském domově, ve kterém jsem vyrůstal, nebyly v té době tak široké možnosti výběru, snad ani ještě tento druh sportu nebyl tak rozšířený.

Já jsem na pohyb jako takový nikdy nezanevřel, jako každé dítě jsem hrál fotbal a občas jezdil na kole. V 11 letech jsem nadšeně sledoval typické americké videoklipy s breakdancem, protože to byl pro mě jediný zdroj inspirace. Pořád jsem v sobě živil myšlenku, že když budu na sobě tvrdě pracovat, určitě dosáhnu svého cíle. Tuto vášeň rozvíjet se jsem si udržoval až do střední školy.

S nástupem na střední školu přišlo samozřejmě i více povinností a ze sportu jsem se mohl vlastně věnovat pouze závodní cyklistice. A až na vysoké škole, kterou jsem studoval v Praze, jsem teprve začal objevovat kouzlo street workoutu.

Velký impulz

Jednoho dne jsem se účastnil sportovní akce, kde v rámci doprovodného programu byla i exhibice street workoutu. Tu jsem samozřejmě musel vidět, tam jsem si poprvé vyzkoušel „hrazdu“ a zapojil se do soutěže o nějaký trik. Vítězství v této soutěži mi dalo velký impuls se dále rozvíjet. Začal jsem se sám zdokonalovat a zároveň jsem se snažil pomáhat ostatním.

Později jsem se seznámil s Yemim, který je choreograf, herec, výtvarný umělec, umělecký režisér, korespondent a performer v jedné osobě. Yemi mi nabídl práci v produkci v jeho taneční agentuře. Věděl jsem, že se od něho můžu hodně naučit a navíc to byla pro mě skvělá možnost, jak se o něco víc přiblížit ke svému vysněnému cíli. Tehdy mě nenapadlo, že díky Yemiho zkušenostem a schopnosti objevovat v lidech potenciál, najdu i já ten svůj.

Po více než půl roce, kdy jsem se neustále učil nové věci a pracoval s Yemiho týmem, jsem mu řekl, že by mě bavilo trénovat jeho tanečníky v oblasti fitness. Byl to v mém životě zlomový moment, na který nikdy nezapomenu. Yemi souhlasil a řekl mi, abych si udělal trenérské zkoušky, pak můžu začít. Této příležitosti jsem se okamžitě chopil. Po úspěšném absolvování trenérských zkoušek jsem se rozhodl dělat především osobního trenéra a tím pomáhat lidem, kteří se snaží propracovat k lepšímu životnímu stylu.

Pomáhat lidem a motivovat ostatní

Díky tomu všemu, čím jsem si prošel v životě, jsem se dostal k tomu, co je pro mě nejdůležitější – pomáhat lidem a motivovat ostatní. Po získání spousty nových zkušeností jsem se rozhodl pomáhat dětem, které vyrůstají ve stejných podmínkách, v jakých jsem vyrůstal já, a nemají tolik příležitostí se věnovat tomu, co by opravdu chtěly.

Díky svým zkušenostem z dětského domova mohu inspirovat ostatní děti, které teprve zjišťují, co je baví a v čem by se vlastně chtěly realizovat. Proto jsem se rozhodl dělat street workoutové workshopy i pro děti z dětských domovů.

V rámci neziskové organizace Vteřina poté, v níž působím od roku 2013, se lišíme od ostatních tím, že jsme  skupina lidí, z nichž  většina vyrůstala v dětském domově. Dokážeme tedy dobře předat dětem naše zkušenosti ze stejného prostředí. Pomocí pohybu, hudby a tance se snažím posílit sebevědomí, dovednosti a komunikační schopnosti dětí, protože to je to, co je právě dětem nejbližší.

Myšlenka a podstata naší organizace Vteřina poté přesně vystihuje i můj osobní postoj a přístup k lidem v životě, kde podstatou všeho je vzájemný respekt. I nadále chci pomáhat dětem, které to potřebují a usnadnit jim tím vstup do života, ukázat jim, že pokud se člověk opravdu snaží, tak může dosáhnout čehokoli.

Postupem času jsem si, i díky získaným vědomostem při studiu marketingu, dokázal vybudovat svůj vlastní brand, který vystihuje jak můj přístup k životu a práci, tak také k lidem, se kterými pracuji. Neustále se samozřejmě snažím zdokonalovat a inspirují mě i klienti, kteří mají mnohdy odlišné představy a cíle ve cvičení.

V létě vedl workshopy pro děti z dětských domovů

V současně době pracuji jako osobní trenér v jediném streetworkoutovém fitness centru v ČR, „Switch streetworkout Fitness,“ a také ve Fitness & Health Malešice. Své workoutové tréninky kombinuji s prvky fitness. Mezi mé největší osobní úspěchy je openclass na největším eventu ve střední Evropě „Reebok Fitness sendation“, mimo jiné také natočený videoklip v dětských domovech společně se svými spoluhráči s kapelou.

Při trénincích tedy dokážu uklidnit tělo i duši, což je v dnešní uspěchané době plné stresu velmi důležité, zejména proto, aby se klienti dokázali správně soustředit na jednotlivé cviky. Kromě toho jsem v létě vedl workshopy pro děti z dětských domovů v rámci festivalu „Out of Home“, kterého se zúčastnilo přibližně 250 dětí. Vyzkoušely si různé profese, včetně toho, jaké je to být osobním trenérem. Jako svou velkou výhodu v práci s dětmi vidím to, že jim informace předávám jako člověk jim rovný. Protože, kdo jiný než člověk, který si prošel tím co ony, by jim dokázal tyto informace předat tak, aby je pochopily a okamžitě vzaly za své?

S tím samozřejmě souvisí i klíčová slova profesionalita, motivace, disciplína a respekt, které dokonale popisují můj přístup k lidem – ať už jsou to klienti nebo kohokoli, s kým se v životě potkám.