banner-25-spoluprace-s-vyborem-proti-muceni-45.jpg
zdroj fotografie: www.dreamstine.com
Úvod > Novinky > Spolupráce s Výborem proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání
Novinky

Spolupráce s Výborem proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání

01. 07. 2013

Na začátku dubna přišel email od dívky z dětského domova, ve kterém si stěžuje na zasahování do soukromí a na nedostatek jídla.

„Ahoj, máme tady velké problémy. Vychovatelky nám kontrolují emaily a zprávy na facebooku. Na některé z nás nezbývají večeře,“ stálo v e-mailu.

Gracián Svačina sepsal podnět a za Vteřinu poté jej poslal na Výbor proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání. Podnět byl anonymní, protože dívka v e-mailu napsala: „Prosím, nepište nikam moje jméno. Už mi bylo osmnáct a ředitelka by mě mohla vyhodit z domova. Chtěla bych dostudovat, ale nelíbí se mi, co se tady děje.“ Na jednání výboru byl přítomen i Gracián Svačina, který navrhoval další postup. „Kontrola zařízení by měla být provedena tím způsobem, že dostanou prostor děti k vyjádření, a to bez přítomnosti pedagogických pracovníků domova,“ řekl na zasedání výboru Svačina. Kontrola byla v zařízení provedena okresním státním zastupitelstvím. „Prověřování odhalilo některé nedostatky, chceme, aby vše bylo napraveno a už se podobné zásahy do soukromí a další nedostatky dětského domova neopakovaly, proto jsme i ve spojení s příslušným krajským úřadem, který je zřizovatelem dětského domova,“ sdělil Svačina, který napsal dopis hejtmanovi a dále se v případu angažuje. „Nyní už je podle dívky, která oznámení zaslala, situace v pořádku,“ doplnil Svačina.