banner-ilustracni-foto-388.jpg
Úvod > Novinky > Prosíme, testujte plošně ve školách! Vzdělání a zdraví dětí by měla být priorita
Novinky

Prosíme, testujte plošně ve školách! Vzdělání a zdraví dětí by měla být priorita

19. 11. 2021

Není to tak dávno, co se Poslanecká sněmovna zabývala postihy pro rodiče, kteří pobírají sociální dávky a jejichž děti mají neomluvenou absenci ve školách. Podle předkladatelů přísného zákona, měly stržené sociální dávky motivovat rodiče, aby děti nenechávali chodit za školu. Zhruba měsíc před Vánocemi tento bič na sociálně slabé rodiny vypadá dvojnásob komicky. 

I přes hrozivá a každý den se zvyšující čísla nakažených, stát mlčí a předstírá, že škol se covid netýká. 

Přitom data dokazují, že ve věkových kohortách dětí chodících na základní a střední školy, covid nejčastěji zasahuje, a to s ohledem na nízkou až žádnou proočkovanost této části populace.

Podle vrchní hygieničky Svrčinové je nutné testovat výběrově případná ohniska infekce a po devětadvacátém listopadu, již plošných testů nebude zapotřebí.

V praxi to bude znamenat, že stále více dětí bude vypadávat ze vzdělávacího procesu nucenou karanténou, které šlo předejít pečlivějším monitoringem kvalitních testů. Na rozdíl od minulého podzimu, ale pro ně nebude adekvátní distanční výuka, protože ti nepokašlávající učitelé nebudou zároveň moci učit před webkamerami i tabulí. A pro řadu rodičů, kteří se budou cítit potenciální nákazou více zdravotně ohroženi, bude neposílat děti do školy, bohužel představovat tu rozumnější alternativou k dosud bezstarostnému promořování dětské populace.  Toto je smutná realita dnešních dní. Zvlášť v kontextu obecné znalosti toho, jak moc je v českém vzdělávacím systému dlouhodobě zakořeněna nerovnost a jak moc u nás sociální původ předurčuje horizont dovršeného vzdělání a od toho odvozené následné pozice na trhu práce. 

Chodit do školy může být cestou, jak se vymanit ze začarovaného kruhu chudoby, jež se v Česku často dědí z generace na generaci. O to více bolí, že Ti, kteří by si to měli uvědomovat, možná spíše přemýšlí nad tím, kolik se ušetří peněz za nepoužité antigenní, PCR testy a administraci.

A tak z nedostatku představivosti státního aparátu mnoho dětí o nárok na důstojné vzdělávání přijde. Je to diskomfort, který si ponesou i následující dospělost a který se s pár nepříjemnými šťouchanci v nose nedá srovnat.

Prosíme, začněte konečně myslet i na ně!