banner-2001121171155907640653466261646950809483578n-385.jpg
Tereza Dušková Dotlačilová
Úvod > Novinky > Projev zástupce Vteřiny poté na Happeningu. Umění na náměstí, děti domů
Novinky

Projev zástupce Vteřiny poté na Happeningu. Umění na náměstí, děti domů

16. 06. 2021

Moji vrstevníci jsou už ve věku, kdy mohou zaplavovat sociální sít fotkami svých čerstvě na svět vyvržených ratolestí. Trochu to těm dětem závidím, až se totiž dostanou do let, kdy přestanou chtít okusovat a polykat každou věc, kterou jejich ručky ukořistí, budou mít nějakou vzpomínku na nejdůležitější dny, týdny a měsíce jejich života. Vzpomínky zprostředkované jejich rodiči. Vzpomínky, které zaplní bílá místa na mapě jejich života. Já na své první nejisté kroky na tomto světě žádnou černobílou či barevnou vzpomínku nemám. Pouze pozdější vyprávění své mámy. Prý když měla do mého kojeneckého ústavu v Luhačovicích zavítat nějaká návštěva, mladé ošetřovatelky, chtěly vždy z postýlky vytahovat a ukazovat právě mě. Oproti ostatním dětem jsem měl výhodu exotického kukuče a zřejmě jsem jaksi nezaslouženě patřil ve svém kojeňáku k těm oblíbenější batolatům.

Děti jsou nejroztomilejší, dokud nevyrostou. A živě si vzpomínám, jak jsem i později poté, co jsem byl z děcáku svěřen do pěstounské péče, tuto roztomilost zneužíval a po každém dospělém jsem se doslova plazil jak popínavá rostlina po fasádě cizího domu. V kojeneckých ústavech vám totiž mohou zaručit pravidelný příděl potravy, tekutin a v zimě zatopit. To, co v nich je ale na příděl nejvíce nedostatkové, je dotek a pocit blízkosti druhého člověka

Pokud byste se mě někdo zeptal, zdali mám nějakou osobní vzpomínku na kojeňák. Odpovím, že dětství v takovýchto institucích se spíše než popsané stránce, podobá straně vytrhnuté z knihy. A že jsme tu dnes proto, aby další děti už nezačínaly psát své životní příběhy v citovém vakuu. Ve sterilním prostředí bez podnětů a lásky.

Aby měly vzpomínky. Aby až budou větší, měly komu zavolat a zeptat se, kdy jsem začal, začala mluvit, chodit a týrat sousedovic kočky.

Aby již nezačínaly v mlze jako já.