banner-18-podle-zpevacky-jandove-bude-peta-maly-zednik-nebo-kuchar-38.jpg
zdroj fotografie: www.morguefile.com
Úvod > Novinky > Podle zpěvačky Jandové bude malý Péťa zedník nebo kuchař
Novinky

Podle zpěvačky Jandové bude malý Péťa zedník nebo kuchař

13. 03. 2013

Ne každá dobročinná akce je opravdu dobročinná. Ne každá akce byť se sebebohulibějšími „záměry“ pomáhá na správném místě, kde je potřeba.

Výsledek občas může budit rozpaky a vypadat jako promyšlené PR lidí, kteří především chtějí zviditelnit sami sebe.

V členech platformy Vteřina poté podobné obavy vzbudilo lednové „charitativní“ focení celebrit s dětmi z dětského centra Thomayerovy nemocnice. Na černobílých fotografiích diskutabilní umělecké úrovně pózují hvězdy showbusinessu, jako jsou Martina Jandová, Vojta Kotek či Martina Sáblíková.

Iluzi rodičovsko-smyslných aktů podtrhuje skutečnost, že děti i celebrity jsou na fotkách zachycené nahé. Nejčtenější deník MF Dnes o události informoval s titulkem: Marta Jandová se svlékla pro charitu, fotky s miminkem půjdou do aukce. Nadpis samotný ve čtenáři spíše navozuje touhu shlédnout vnady známé osobnosti, než se něco dozvědět o problematice ohrožených dětí. Zpěvačka se reportérovi Mladé Fronty svěřila, že malý Péťa, se kterým se fotila, se určitě stane zedníkem či možná kuchařem.

„Bude to určitě silnej, krásnej, velikej chlap. Má obrovský ruce a je strašně hodnej," rozplývá se Jandová. Zdali jednou u vlastního dítěte bude snít o zednické nebo kuchařské kariéře, ale bohužel nedodala.

Za pozlátkem úsměvů a dobrých úmyslů (peníze z vydražených snímků mají putovat na podporu Dětskému centru při Thomayerově nemocnici v Praze), se ale ukrývá mnoho otazníků.

Je etické takovýmto způsobem narušovat soukromí malých dětí a fotografovat je nahé?

Lze schvalovat, že státem financované zařízení si peníze na svůj provoz vydělává tímto způsobem?

A především, co z celé mediální podívané budou mít samotné děti? Podle vyjádření představitelů Thomayerovy nemocnice ze získaných peněz malý Péťa či Beata reálně neuvidí ani halíř. Finance mají být totiž vynaloženy na další provoz instituce.

A nikoliv na podporu náhradních rodin anebo především SAMOTNÝCH FOTOGRAFOVANÝCH DĚTÍ.

(Na etická úskalí těchto „charitativních“ snah platformy Vteřina poté upozornila provozovatele dětského centra - Ministerstvo zdravotnictví, ale také i Veřejného ochránce práv, Zmocněnkyni vlády pro lidská práva a Český helsinský výbor.)

Až jednou tedy už velký Péťa bude třeba potřebovat pomoc, aby se dostal na jinou než zednickou školu, potom třeba i na vysokou, a měl možnost si tak najít dobře placenou práci, snad jej alespoň utěší společná fotka s celebritou a její podpis.