banner-peniaze-216.jpg
Zdroj fotografie: www.morguefile.com
Úvod > Novinky > Peníze z jedné do druhé kapsy
Novinky

Peníze z jedné do druhé kapsy

26. 02. 2014

„Máme pro vás dvě zprávy. Jednu dobrou a druhou špatnou.“

Tak nějak si lze představit vymyšlený rozhovor mezi ředitelem dětského domova a dětmi na začátku tohoto roku.

Od ledna platící nařízení vlády dalo povinnost dětským domovům navýšit dětem kapesné. Roky platné sazby kapesného totiž nekopírovaly každoroční inflaci. Zatímco se v některých domovech děti těšily až o třetinu vyšší kapesné. Od ředitelů přišla studená sprcha: Nemáme na to.

Stát se tak dostal do paradoxní situace. Nařizuje ústavům, aby zvýšily kapesné, ale neposílá finance na jejich pokrytí. Respektive tuto povinnost přesměrovává na rodiče ústavních dětí. Pro porovnání změny ve financování:

Děti do šesti let: Rodičovský poplatek z 1098 na 1113 korun měsíčně, Kapesné: z 45 na 40 až 60 korun měsíčně

Děti do deseti let: Rodičovský poplatek: z 1263 na 1503 korun měsíčně, Kapesné: 120 na 120 až 180 korun měsíčně

Děti od patnácti let: Rodičovský příspěvek: z 1592 na 1742, Kapesné: z 300 na 300 až 450 korun měsíčně

Nařízení vlády také zvyšuje odchodné dětí z domovů z 15 na 25 tisíc. Plány vlády ale naráží na prostý fakt, že pouze zlomek rodičům je schopen uvedené poplatky hradit s ohledem na svoji sociální a ekonomickou situaci. Navýšením poplatkům v časech vzrůstající nezaměstnanosti není ani jisté, že domovy skutečně více peněz uvidí. Protože jejich hrazení si stále méně z nich bude moci dovolit.

Nedostatek peněz či neschopnost ušetřit z rozpočtu domova na navýšené kapesné, tak možná stály za podivným nařízením ředitelky jednoho moravského dětského domova. Za prohřešky vůči vnitřnímu řádu ústavu se měly strhávat peníze právě z kapesného. Například za venkovní obuv na pokoji či nevyhovující úklid měl mít „hříšník“ o pět korun hlouběji do kapsy. Podle názoru členů Vteřiny poté je takové jednání v rozporu s platnou legislativou, podle které nelze zákonná práva dětí, zaměňovat za pouhé výchovné prostředky.