banner-ostrava-hrabova-326.png
Úvod > Novinky > O druhém výjezdu do dětského domova Ostrava-Hrabová
Novinky

O druhém výjezdu do dětského domova Ostrava-Hrabová

28. 10. 2016

Vteřina poté se 22. října opět vydala do dětského domova Ostrava-Hrabová, tentokrát ale s cílem probrat s emoce dětí a zlepšit jejich komunikaci s vychovateli. 

Výjezd se již tradičně skládal z  metodičky Olgy Kusé, koordinátorky výjezdového týmu Vilmy Klepkové, speciální pedagožky Ingrid Hanzlíkové a experta na problematiku ústavní výchovy Radka Laciho. Vše začalo ranními aktivitami na rozhýbání těla, v dopolední komunite jsme se věnovali emocím a nakonec došlo i na diskuzi a práci na komunikaci. 

K jakým cílům jsme směrovali? 

  • zlepšit komunikaci vychovatelů a dětí - poskytování prostoru k diskuzi,
  • naučit děti i dospělé rozpoznat emoce, které konflikty spouští,
  • pomoci zvládat konflikty,
  • zajistit asertivní a partnerskou komunikaci a dávání zpětné vazby,
  • naučit otevírat témata bez obav

Podívali jsme se, co ve vzájemné komunikaci nefunguje, kde měli jednotliví účastníci své rezervy, co mohli změnit a co ne, s ohledem na limity ústavní výchovy, posvítili jsme si na prožívání emocí, bloků, limitů a vše ukázali na modelových situacích. Děti se kupříkladu učily, jaké to je, když stejnou informaci předávají dva lidé, jak reagovat ve vyhrocených situacích, jak se pokusit řešit věci, zdánlivě neřešitelné. 

Když jsme se zabývali vlastním vztekem, používali jsme aktivity typu: Když jsem naštvaný, tak udělám toto. Hledali jsme odpovědi na tyto otázky:  Co cítím, při tom, když jsem naštvaný? Co mi pomáhá, když jsem naštvaný? Co mi nepomáhá, když jsem naštvaný? 

V rámci modelových situací si účastníci představili konflikty ze svého života a to v podobě "krátkého divadla". Daný konflikt nejprve zahráli se špatným koncem, následně účastnící udělali rozbor toho co viděli, kdo se u toho jak cítil, proč kdo jak reagoval. Rozbor dával možnost sebe reflexe, pochopit vzniku a příčiny konfliktu, naučit se určit své hranice, nacvičit si asertivní komunikaci a v neposlední řadě i hledat nové způsoby ventilace stresu a učení se, jak předcházet konfliktům. 

A tak den plynul velice rychle a blížil se konec našeho setkání. Po závěrečném kolečku jsme si všichni poděkovali a celý tým: Vilma, Inka, Radek a Olga, se už těší, až přijedou příště, protože příště už to nebude jen tak! Pojedou s námi i naše šikovné kolegyně z Kabinetu divadla Utlačovaných z Brna.