banner-michaela-marksova-tominova-137.png
Zdroj fotografie: profil Facebook Michaela Marksová-Tominová
Úvod > Novinky > Michaela Marksová-Tominová
Novinky

Michaela Marksová-Tominová

22. 01. 2014

Jméno, jež minulý týden obletělo stránky českých novin a zpravodajských portálů. V titulcích byl nejčastěji podtrhnut fakt, že jde o ženu. Tedy jednu z mála žen, které se podaří v tuzemské politice prorazit až do nejvyšších pater.

Už při zběžném pohledu do profesního životopisu, ale nabydete pocitu, že Tominová jako navržená ministryně rozhodně není jen do počtu. Již od devadesátých let se aktivně zabývá problematikou rovností postavení žen v české společnosti. Má zkušenosti z obou stran profesní barikády. Řídila neziskovou organizaci Gender Society. Později Na MPSV také vedla odbor rodinné politiky. Ve stínové vládě ČSSD měla na starosti lidská práva. V jednom z prvních rozhovorů po svém navržení na ministryni ukázala, že jí problematika dětských práv není lhostejná. „Za důležité také považuji, aby děti nevyrůstaly v ústavech. Musí se hlavně posílit práce s rodinami, aby děti vůbec nemusely být rodičům odebírány. A pokud, tak jen v případech skutečně extrémního typu násilí,“ uvedla pro server Aktualne.cz.

Tominová bude šéfovat resortu, jenž se v minulosti potýkal s řadou vážných problémů. Nezdařený přechod na nový informační systém pro úřady práce, sociální karty i trestní oznámení na Drábkova bývalého náměstka Vladimíra Šišku. Na druhou stranu má na co navázat v procesu proměny ústavních zařízení pro děti.

Budoucí ministryni, přejeme v její práci mnoho úspěchů a nezbytnou odvahu pro pokračování v reformě ústavní péče.