banner-rabbits-226.jpg
Zdroj fotografie: www.morguefile.com
Úvod > Novinky > Králíci z klobouku
Novinky

Králíci z klobouku

27. 04. 2014

Podle novinových titulků šlo nejspíš o pomyslnou poslední kapku. Ministr školství volá po tvrdých trestech.

„Musíme postupovat razantně. Ti dva hoši si nesmí myslet, že za jejich brutální čin jim jen zakážeme koukat na Večerníček,“ rozohňuje se šéf MŠMT Chládek.

Do výchovného ústavu v Králíkách, kde byli dva vychovatelé svými chovanci brutálně napadeni, se sám ministr zanedlouho přijede podívat. Řešení problému vidí především legislativních změnách:

Učitelé a vychovatelé by měli být zaštítěni statusem chráněné osoby. Což by vedlo k přísnějším trestům za jejich napadení.

Také hodlá pomoci výchovným ústavům finančně a to i navýšením zaměstnaneckých stavů. Bude tak třeba na víc mříží nebo bedlivější kamerové systémy.

Je škoda, že o problematice systému výchovných ústavů se v Česku mluví, až když se zdá, že se příslovečné ucho od džbánu trhá. Podle týdeníku Respekt výchovné klima v Králíkách nebylo zrovna ideální. Už dříve se tu měly bít děti a zavírat na samotku. Zdá se tedy, že objektivní posouzení situace v jakých se výchovné ústavy nachází, vyžaduje komplexnější přístup.

Dnes ve třiatřiceti výchovných ústavech žije na 1400 dětí a mladistvých, z nichž jsou podle statistik MŠMT stovky na útěku. I odpověď na otázku proč, by mohla vrhat světlo na motivace některých agresorů. Protože i útok v Králíkách předcházel nezdařený pokus o útěk.

Doufejme tedy, že případ útočníků z výchovného ústavu v Králikách nebude připomínat kouzelnické představení, v němž se objeví a v klobouku záhy zase zmizí dva králíci i s nasypanými penězi na udržení systému, jehož funkčnost vyvolává pochyby.