banner-vp-web-380.jpg
Úvod > Novinky > Kde ty všechny děti jsou?
Novinky

Kde ty všechny děti jsou?

25. 11. 2018

„Tak co pane Stropnický, má to smysl o co se tu snažíme?“ ptal se před pěti roky ve svém volebním spotu Andrej Babiš, zatímco za ním povykovaly a pobíhaly malé děti.

„Víte, jak poznáme, že to, co děláme, děláme dobře? Když lidem začnou zářit oči. A u dětí to platí dvojnásob. To potom poznáme, že jsme něco udělali dobře. Něco, co má opravdu smysl. Pojďme udělat takovou změnu, aby všem lidem zářili oči a naše děti tu chtěly žít.“ Kamera zaostřuje na zvrásněnou tvář budoucího ministra obrany.

„Tak pojďme s tím něco udělat,“ Babiš nejistě vstává.

„Jdeme na to,“ přizvukuje Stropnický.

Dávný předvolební klip a následná billboardová kampaň slibující totéž: Aby se za nás děti nestyděly (před pozadím dvou vyretušovaných fotografií) byla současnému premiérovi trpce vyčítána. Zprvu po odmítnutí přijmout byť jediného nezletilého syrského sirotka z řeckých uprchlických táborů.

Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze,“ sdělil své stanovisko zjevně do problematiky zasvěceného člověka. 

Následně po propuknutí kauzy týkající se možného únosu Babišova syna z prvního manželství - Andreje mladšího. Skutečnost, že premiérův vlastní syn v Česku nežije a dle zveřejněného rozhovoru pro Seznam TV by se tu nejspíš pro mocenské a donucovací páky svého otce ani necítil dobře, jen teskně dokresluje stopu, kterou po sobě zanechává Hnutí Ano v oblasti péče o ohrožené děti.

V létě minulého roku ministři z hnutí Ano nepodpořili návrh tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Marksové, aby již nebyly děti mladší sedmi let umisťovány do ústavní péče. A to navzdory výzkumům potvrzujícím negativní vliv ústavů na raný psychický i fyzický vývoj dítěte. Jeden z tuzemských nešvarů, jenž vyvolal mnoho stížností ze strany odborníků, představovalo časté a zbytečné dopování dětí psychofarmaky. Kritiku za dlouhé hospitalizace dětí z dětských domovů v psychiatrických léčebnách český systém péče o ohrožené děti schytal například od bývalého ombudsmana Petra Varvařovského

Andrej Babiš mladší již samozřejmě dávno není dítě. Avšak způsob jakým jej současný premiér zapletl do svých vlastních problémů s dotacemi pouze dokresluje, co právo na život ve funkční rodině pro současného premiéra může znamenat. I v tomto kontextu čerstvý Babišův plán - abychom nechali postavit českou vesničku pro sto padesát syrských sirotků přímo v Sýrii - zní jako ze špatné pohádky. 

Pane premiére, my už víme, že děti nenosí čápi. I to, že dětský ústav, či dětská vesnička není to, na co bychom u nás mohli být hrdí. A už vůbec ne to, co bychom měli s pompou exportovat a chlubit se u našich evropských protějšků. V problematice ústavní péče totiž platí úměra, že čím více jdete na západ, tím více klesá podpora ústavů. 

Tak už se za ty rozzářené dětské oči konečně přestaňte schovávat.

Děkujeme.