banner-vyjezd-dd-lety-212.jpg
Úvod > Novinky > Diskuze v DD Lety
Novinky

Diskuze v DD Lety

11. 05. 2014

Minulou středu nám přišel email z DD Lety. Prosím přijďte! Dočetli jsme se o Vteřině poté a máme zájem o vaše zkušenosti, které byste mohli předat našim dětem.
Ano, i proto tu jsme! Předávat zkušenosti, podporovat a motivovat děti, které stále žijí v ústavní péči.

 

Vyjela jsem já (Alex Chludilová), Radovan Laci a Ondrik Troiak. Vystoupili jsme v Dobřichovicích a dětský domov našli na úplném konci vesnice. Společnost, nám dělali pouze hlemýždi, kteří po dešti byli úplně všude. Dětský domov se mi opět zdá distancován od veřejnosti. Naštěstí většina ze starších dojíždí do školy v Praze.

Děti na nás čekaly v klubovně a ze začátku byly uzavřené. Radovan, jako vedoucí výjezdu zahájil diskuzi tak, že odprezentoval Vteřinu poté a poslal slovo dál. Dozvěděli jsme se, jaké děti studují školy a kolik jim je let. Vše bylo provázené neustálým smíchem, měli jsme před sebou 15 teenagerů. Probírali jsme naše životy a jejich životy. Rozebrali jsme jejich školy a následný odchod z DD.

 

JSOU PŘIPRAVENI NA ODCHOD?

 

„Je mi 16 let, dělám truhláře a do budoucna vůbec nevím, co bude a kam chci jít.“


„Víš, kolik stojí podnájem pokoje v Praze? Ano vím, takových 15 tisíc?“

 

„Je mi 17 a jsem na základce. Co chci dělat, až odejdu z DD? Určitě budu gigolo.“

Po dvou hodinách odcházíme s pocitem, že jsme tu potřeba. Naše příští návštěva bude rozložena do tří celodenních výjezdů, při kterých s dětmi budeme intenzivně probírat komunikaci, seznamování a přípravu na celkový odchod z dětského domova.

 

Závěr: Pro mě to byl asi nejzajímavější výjezd, protože jsme měli možnost předat dětem své vlastní zkušenosti, které jsme sami zažili v dětských domovech a co nás provázelo při odchodu.

 

Autor: Alex Chludilová