banner-anna-sabatova-179.jpg
Autor: Petr Horník, Právo
Úvod > Novinky > Česko má novou ombudsmanku - vánoční přání splněno
Novinky

Česko má novou ombudsmanku - vánoční přání splněno

16. 03. 2014

Česko má novou ombudsmanku. Stala se jí Anna Šabatová. Ještě před Vánoci náš člen Dalibor Krejčí psal ve svém článku, „že by si od Ježíška přál stejně jak dobrého nebo ještě lepšího ochránce než-li Pavla Varvařovského.“ Daliborovo přání se jemu i Česku vyplnilo.

Veřejný ochránce práv má ve své mj. působnosti mj. zařízení ústavní výchovy, tedy dětské domovy. Jako dvanáctiletý Gracián jsem se s Annou Šabatovou viděl poprvé, když vyprávěla o dětském domově Krásná Lípa, kde paní ředitelka zakazovala návštěvy dětí a rodičů. Tehdy jsem zvedl ruku a zeptal se: „A kdyby byl nějaký průšvih taky u nás v děcáku, tak vám můžu napsat?“

Tehdejší zástupkyně veřejného ochránce práv se na mě podívala, něco napsala na papírek a řekla „jasně,“ a podala mi papírek, kde byl její email. Dlouhou dobu jsem ten papírek nepotřeboval. Až když jsem začal studovat střední školu. Tehdy se v našem domově nainstalovali kamery. Byly úplně všude. Moji kamarádi ze znojemského domova mi říkali: „Hele, to je úplně normální, my je máme i v obýváku.“ Tehdy jsem si vzpomněl na ten papírek od Anny Šabatové. Napsal jsem jí. Hned druhý den přišla odpověď a pak i telefonát a pak jsem přijel do domova a kamery nikde. A kámoši ze znojemského domova je tam od té doby taky neměli. Tenhle příběh mi vždycky připomene věta: „Teď už by mělo být všechno v pořádku. AŠ“ Je to email, který mi přišel po odstranění kamer z domova. A abych držel basu s Daliborem, taky mám jedno přání. Až bude Anna Šabatová v úřadu končit, rád bych ji napsal: „Teď už je vše v pořádku.“ Do tohoto mejlu, ale zbývá mnoho práce, proto Anně Šabatové přejeme hodně síly a odhodlání.